Wykrywacze przewodów to urządzenia do lokalizacji instalacji elektrycznej, miedzianych rur, profili metalowych i innych znajdujących się w ścianie. Nikogo nie trzeba przekonywać, że w trakcie wiercenia otworów w ścianie na niedużej głębokości pod kołki rozporowe, czy w ciągu wiercenia otworów przebiciowych, nie jest miło jak wiertło SDS max 25 mm przewierci nam wiązkę kabli lub uszkodzi rurę z wodą.
Urządzenia do lokalizacji inaczej wykrywacze do przewodów podzielić można na zwykłe wykorzystujące układy indukcyjne np. Bosch GMS 120 i zależnie, od jakości i ceny otrzymujemy wyrób lepszej lub gorszej klasy. Oraz bardziej nowoczesne bazujące o fale radiowe i detektory tych fal D-Tect 150 lub D-Tect 120, takie narzędzia są przez to bardziej precyzyjne.
W przypadku wykrywaczy indukcyjnych trzeba się nauczyć jak działa urządzenie, ważne jest, aby ściana była sucha, pozbawiona zanieczyszczeń typu tlenki żelaza. Na niepoprawne pomiary może mieć wpływ elektryczność statyczna nawierzchni, można ją nieco wyrównać dotykając na sekundę ręką w bezpośrednim pobliżu miernika by rozładować napięcie statyczne. Analogiczne zaburzenia mogą powodować powierzchnie płytek ceramicznych lub tapet przewodzących prąd, bliskość stacji nadawczych, radarów samolotowych i innych, masztów lub kuchenek mikrofalowych. Pomiar może być także zakłócony przez otoczenie przyrządów, które wytwarzają silne pola magnetyczne i elektromagnetyczne.
Detektor D-Tect 120 kontroluje obszar w zakresie pomiarowym czujnika radarowego. Znalezione zostają wszystkie obiekty do 6 cm pod pow., które są wykonane z materiału innego niż mur. Miernik ma 3 funkcje pracy. Podstawowa – tryb uniwersalny do większości ścian w budownictwie. Lokalizowane są elementy metalowe, rury z PCV z wodą (lokalizację rur z tworzywa bez wody umożliwia detektor D-Tect 150), przewody elektryczne i kable. Puste przestrzenie w ścianie o średnicy mniejszej niż 2-3 cm nie zostaną wykryte. opis z http://narzedziacentrum.pl/narzedzia/index.php/narzedzia-i-urzadzenia-pomiarowe
Drugi tryb pracy to Beton. To coś dla tych, co wiercą lub tną tarczami diamentowymi w betonie zbrojonym lub litym zagęszczonym betonie, maksymalna głębokość w tym trybie to 12 cm.
Trzeci tryb to konstrukcje prefabrykowane typu ściany gipsowo kartonowe, drewniane. W tej opcji D-Tect 120 Bosch wykrywa elementy drewniane, profile metalowe, przewody elektryczne, rury z plastiku wypełnione wodą, maksymalna głębokość to 6 cm.
Co więcej detektor umożliwia precyzyjne lokalizowanie, co zostaje wyświetlone w formie strzałek kierunkowych. Jesteśmy wtedy informowani, z której strony jest centrum zlokalizowanego elementu. Instrument ma dwa źródła zasilania, bateryjny 4* AA lub na akumulator Bosch 10,8V. O ładowaniu akumulatorów opisuję w innym miejscu.
Czy do wykrywania rur bez wody mamy na rynku tylko urzadzenia firmy Bosch ?
OdpowiedzUsuńWitam
OdpowiedzUsuńPytasz o rury PCV bez wody?
Ze znanych mi urządzeń jednoczęściowych tylko D-tect 150 ma taką możliwość.
Pozdrawiam