środa, 20 sierpnia 2014

Tabela pochłaniaczy i filtropochlaniaczy

Typ filtra
Kolor filtra
Opis i przeznaczenie
2021 A1
2031 A2
Brązowy
Pary i gazy organiczne o temperaturze wrzenia >65*C(np. rozpuszczalniki organiczne, węglowodory, alkohole, aldehydy, kwasy organiczne, estry, ketony, styren itp.)
2022 B1
2032 b2
Szary
Pary i gazy nieorganiczne(np. dwusiarczek węgla, siarkowodór, cyjanowodór, formaldehyd,  merkaptan).
2023 E1
2033 E2
Żółty
Dwutlenki siarki i inne pary i gazy kwaśne[np. chlorowodór, dwutlenek azotu, trójtlenek siarki, kwasy organiczne niskorzędowe (mrówkowy, octowy)].
2024 K1
2034 K2
Zielony
Amoniak i organiczne pochodne amoniaku (aminy), (np. metyloamina, dwumetyloamina, etyloamina).
2041 A1P2
2061 A2P1
Brązowo biały
Pary i gazy organiczne o temperaturze wrzenia  >65*C w warunkach występowania również pyłów, dymów lub mgieł (rozpylane aerozole np. malowanie natryskowe, opryskiwanie roślin, kondensujące opary np. silników benzynowych i wysokoprężnych).
2042 B1P1
2062 B2P2
Szaro biały
Pary i gazy nieorganiczne w warunkach występowania  również pyłów, dymów i mgieł(np. kwas mrówkowy).
2043 E1P2
2063 E2P2
Żółto biały
Dwutlenek siarki i inne pary i gazy kwaśne w warunkach występowania również pyłów, dymów i mgieł (np. dwutlenek siarki, fluorowodór, kwas siarkowy).
2044 K1P2
2064 K2P2
Zielono Biały
Amoniak i organiczne pochodne amoniaku (aminy), w warunkach występowania również pyłów, dymów i mgieł (amoniak, chlorek amonu).
2051 A1P3
2071 A2P3
Brązowo biały
Pary i gazy organiczne o temperaturze wrzenia>65*C w warunkach występowania  również pyłów, dymów i mgieł toksycznych (np. akrylan metylu, akrylonitryl, czteroetylek ołowiu, dwusiarczek węgla, fenol).
2052 B1P3
2072 B2P3
Szaro biały
Pary i gazy nieorganiczne w warunkach występowania  również pyłów , dymów i mgieł toksycznych(np. chlor, chlorki  fosforu, cyjanki, cyjanowodór, fosgen).
2053 E1P3
2073 E2P3
Żółto biały
Dwutlenki siarki i inne pary i gazy kwaśne w warunkach występowania również pyłów, dymów i mgieł toksycznych.
2054 K1P3
2074 K2P3
Zielono Biały
Amoniak i organiczne pochodne amoniaku (aminy), w warunkach występowania również pyłów i mgieł toksycznych).
2025 ABEK1
Zielony  szary żółty zielony
Wszystkie pary i gazy wymienione w klasach A1, B1 ,E1, K1 występujące pojedynczo lub w postaci mieszanin.
2044 ABEK1P2
Zielony  szary żółty zielony
biały
Wszystkie pary i gazy wymienione w klasach A1P2, B1P2, E1P2, K1P2, pojedynczo lub jako mieszaniny , z równoczesnym występowaniem pyłów, dymów i mgieł.
2055 ABEK1P3
Zielony  szary żółty zielony
biały
Wszystkie pary i gazy wymienione w klasach A1P3 ,B1P3, E1P3, K1P3, pojedynczo lub jako mieszaniny, z równoczesnym występowaniem toksycznych pyłów , dymów i mgieł.

Pochłaniacze i filtropochłaniacze gazowe

Witam, dzisiaj temat: filtry i filtropochłaniacze do masek przeciwgazowych i przeciwpyłowych Secura
W trakcie wykonywania różnych robót w zakładzie, warsztacie czy podczas oprysków, gdzie zwartość szkodliwych par i gazów przekracza NDS, niezbędna jest maska przeciwgazowa.  Zdrowie mamy jedno i wskazane jest o nie dbać, przede wszystkim, że chemia w dzisiejszych czasach jest niezwykle szkodliwa i możemy na skutek nieuwagi spowodować trwałe uszkodzenia zdrowia. Dosyć straszenia.
Wykonując prace w środowisku szkodliwych gazów w najwyższym stopniu narażony jest nasz układ oddechowy. Gazy lub mgły przenikają bezpośrednio przez płuca do krwi, mózgu i naszych narządów. Należy jednak pamiętać o oczach i całej skórze, przez nie również, choć w mniejszym stopniu szkodliwe chemikalia dostają się do organizmu. Stąd okulary ochronne i kombinezowy robocze.
Wracając do ochrony dróg oddechowych chcę zaprezentować różne modele pochłaniaczy i filtropochłaniaczy przeciwgazowych.
  W oddzielnym poście wstawię tabelę z ich typami i przeznaczeniem. Zdaje sobie sprawę, że patrząc na nią większość z ewentualnych użytkowników nie będzie wiedziała, co wybrać.  Bo przecież w czasie stosowania środków ochrony roślin nie wiemy, do której grupy można je zaliczyć, albo lakierując ramę stalową nie wiemy, jakie cuda zawiera farba. Ale spokojna głowa, są przygotowane gotowe komplety: maski dla lakierników , czy dla rolników maski stosowane przy opryskach, ale o tym później.

Pierwszą podstawową kwestią jest zdefiniowanie czy mamy do czynienia z określonymi gazami i parami, wtedy używamy selektywne pochłaniacze.
Czy mamy do czynienia z nieokreślonymi lub nieznanymi gazami i parami, wtedy stosujemy pochłaniacze wielogazowe.
Jeżeli oprócz gazów i par występują szkodliwe pyły dymy i mgły np. w trakcie lakierowania czy oprysków to stosujemy filtropochłaniacze, fachowo winnyśmy napisać dziesięciokrotnie przekraczającym Niebezpieczne Dopuszczalne Stężenie. Filtropochłaniacz ma na wlocie pochłaniacza filtr na którym osadzają się drobinki o sprecyzowanej wielkości. I tu warto zaprezentować kolejny ważny parametr pojawiający się na filtrach i pochłaniaczach.

Klasa pochłaniacza 1 (np. poczłaniacz ABEK1, A1) oznacza, że dopuszcza się jego stosowanie do stężeń szkodliwych par i gazów nieprzekraczających 0,1% w objętości.
Klasa pochłaniacza 2 (np. K2, pochłaniacz ABEK2) oznacza, że dopuszcza się jego stosowanie do stężeń szkodliwych par i gazów nieprzekraczających 0,5% w objętości.
Klasa Filtra P1 chroni przed aerozolami i cząstkami stałymi i ciekłymi nieprzekraczającymi 4* NDS
Klasa Filtra P2 chroni przed aerozolami i cząstkami stałymi i ciekłymi nieprzekraczającymi 10* NDS
Klasa Filtra P3 chroni przed aerozolami i cząstkami stałymi i ciekłymi nieprzekraczającymi 20* NDS
Istotne, zatem jest gdzie i w jakim stężeniu przebywamy. Bo przecieżjak  będziemy oczyszczali rozpuszczalnikiem detal w małym niewietrzonym pomieszczeniu to kondensacja będzie wyższa, a jak na wolnym powietrzu to nieporównywalnie mniejsze.

No to teraz po takiej lekturze to pojawia się chaos liczb i cyfr i pytanie, co zrobić i jaki pochłaniacz wybrać. Nie jest tak źle firma Secura przygotowała gotowe 2 zestawy.
Pierwszy najczęściej sprzedawany to Secura 2000 Lak. Zestaw do prac z farbami i lakierami, żywicami i rozpuszczalnikami. Dołożony jest do niego filtr P1 zabezpieczający przed pyłami i aerozolami, wydłuża on również żywotność pochłaniacza A1.
Secura 2000 Chem, zestaw maski z filtropochłaniaczami. Stosowanie takie jak powyższe, do tego może być stosowana podczas oprysków roślin. Nakładka P1 zabezpiecza przed pyłami i aerozolami do 10*NDS.

Maski przeciwgazowe i przeciwpylowe wielokrotnego użytku

Dzień dobry
Maski przeciwpyłowe i przeciwgazowe wielokrotnego użytku (MWU) stosujemy tam gdzie ważna jest szczelność kompletu i planowane jest spore natężenie pracy.
 Jak wiadomo, maski jednorazowe mają poważne przecieki boczne wynikające z niekompletnego dopasowania się włókniny do części twarzy. Takie nieszczelność może wynosić do kilku do kilkunastu procent. W solidnych maskach silikonowych lub neoprenowych taka szczelina zredukowana jest > 2%. Drugą sprawą jest ekonomia. Gdy zamierzamy szlifować 2 deski to nieekonomiczny będzie zakup maski wielokrotnego użytku przewyższające kilku krotnie wartość tych deseczek. W takim przypadku trzeba dalej powiedzieć o NDS Najwyższym Dopuszczalnym Stężeniu pyłu, który w czasie szlifowania takiej deski nie jest przekraczany.

Odmiennie będziemy przystępowali do pracy ciągłej lub pracy okresowej, gdzie NDS jest olbrzymie i ochrona górnych dróg oddechowych jest konieczna.
Dokonując wyboru MWU trzeba pamiętać o kilku kryteriach:
1) Filtr lub filtropochłaniacz musi być skuteczny i chłonny, i na tyle mały, aby nie zastawiał pola widzenia, i aby nie był za ciężki.
2) Maska przeciwgazowa powinna ściśle przylegać do twarzy i być małych rozmiarów.
3) Zawory wdechowe i wydechowe powinny mieć dużą przepustowość otwarcia.
4) Maski powinny być wszechstronne, tzn. dawać możliwość konfiguracji, jako maski przeciwpyłowe, chronić przed gazami, areozolami i parami substancji szkodliwych
.
Można wtedy stosować je do różnych prac: malowanie natryskowe, polerowanie, prace remontowe, opryski środkami ochrony roślin, pracy w odlewniach, pranie z użyciem rozpuszczalników.
Te kryteria spełniają maski przeciwgazowe wielokrotnego użytku Secura. Bazuje się tu na jednej konstrukcji wykonanej z silikonu lub neoprenu. Żeby sie za bardzo nie rozpisywać, napiszę to z doświadczenia: zalecamy używanie masek silikonowych. Pisze to bynajmniej nie dla tego, że są one droższe. Neopren ma jedną wadę: ma słabą wytrzymałość chemiczną. Używany przez dłuższy czas ( kilka miesięcy ) traci swoje właściwości i zaczyna się rozlatywać. Zdarzyło mi się kilkukrotnie, że po kilku godzinach pracy na starej masce neoprenowej miałem na twarzy poprzyklejane kawałki neoprenu. Zaznaczę jednak, że pracowałem w miejscu gdzie stosowałem kwasy, rozpuszczalniki i różne stężenia dymu.
Znaczącym wyznacznikiem doboru lub kupna maski jest również:

Jego konstrukcja, błyskawiczna wymiana wkładów filtracyjnych, ściąganie i zakładanie nie powinno nastręczać problemów,
Maska powinna dawać możliwość szybką i bezproblemową regulację pasków naciągowych.
Możliwość kupna części zapasowych takich jak: płatki wdechowe i wydechowe, taśmy elastyczne, filtr przeciwgazowy A1, filtropochłaniacz, pierścień dociskowy i zewnętrzne osłonki filtracyjne..
Maska powinna mieć standardowy wymiar mocowania filtropochłaniaczy, żeby nie było kłopotów przy zakupie z dopasowaniem i montażem.

Jak dbać o akumulatory Litowo jonowe

Cześć
Jak dbać o akumulatory litowo jonowe.
W naszym sklepie sprzedajemy elektronarzędzia akumulatorowe z akumulatorami niklowo kadmowymi i litowo jonowymi, przy czym te ostatnie, aczkolwiek o wiele droższe stanowią coraz większy odsetek sprzedawanych. Specyfikacja ładowanie - rozładowanie w obu tych typach znacznie się różni i w związku z tym  postanowiłem napisać parę słów na ten temat. Nie ma tu rzecz jasna znaczenia czy jest to akumulator do wkrętarki  Makita czy akumulator Bosch lub innego producenta.

Pierwsza sprawa to rozładowanie do zera.  W przypadku aku. litowo kadmowych taka operacja pozwalała na przedłużenie żywotności akumulatora i był zalecany przez producentów elektronarzędzi. Całkowicie inaczej jest w wypadku Li-ion, pod żadnym pozorem nie powinno się je rozładowywać do zera i przetrzymywać w takim stanie.
Następna sprawa podładowanie baterii. W wypadku starych aku. LiCd wskazane było ładowanie baterii tylko kiedy się zupełnie rozładują, operacja doładowania nie była zalecana. W przypadku li-ion jest zupełnie na odwrót. Jeżeli narzędzie słabnie to wymieniamy na nowy akumulator a wyczerpany od razu wkładamy do ładowarki. Akumulator Makita lub inny li-lon wymaga częstego ładowania, nawet, jeżeli rozładujemy je w 20%-40%. Musimy o tym pamiętać to bardzo ważne!!

I doszliśmy do kolejnej kwestii a mianowicie przetrzymywania akumulatorów Li-ion.  O ile aku. litowo kadmowe przetrzymywane przez dłuższy czas rozładowały się samoczynnie o tyle akumulatory do wkrętarek litowo-jonowe można magazynować przez kilka miesięcy, ale pod warunkiem, że są naładowanie w 100%. Jeśli zostawimy go rozładowanego na dłuższy czas to znacznie spadnie jego żywotność lub nastąpi nieodwracalna awaria i będzie nadawał się do wyrzucenia.
I jeszcze kilka uwag. Akumulatory przechowujemy w jak najniższej temperaturze, trzeba unikać miejsc nagrzanych, nasłonecznionych.
Niektórzy producenci jak np. Makita w instrukcji zakazuje ponownie ładować naładowany w 100% akumulator, nie wiem z jakiego powodu ale warto poczytać instrukcje.
To tyle, powyższe informacje są uniwersalne i dotyczą dowolnych typów odbiorników komórek, laptopów i innych. A teraz sugeruję odszukać wszystkie aku. li-lon i je czym prędzej naładować.
Pozdrawiam Rafał